Aktualności

Program ochrony środowiska w Kozach bardzo potrzebny

Wpis / 05 styczeń 2017

Na grudniowej sesji Rady Gminy Kozy złożyłem interpelacje o utworzeniu programu wspomagającego wymianę pieców na bardziej ekologiczne lub gazowe. Pomoc ze strony urzędu miałaby polegać na dofinansowaniu wymiany pieca lub dopłaty do zużytego gazu.

To ważny element w procesie poprawy jakości powietrza w naszej gminie. Wiele gospodarstw domowych nie stać na całkowite sfinansowanie wymiany ogrzewania. Dopłata do zużytego gazu jest również dobrą gratyfikacją dla osób, które podjęły już ten proces (taka dopłata jest np w opłacie za ścieki).

Wydawać by się mogło, że mieszkając na wsi, posiadamy nieskazitelnie czyste powietrze. Nie do końca jest to prawda. Oczywiście, powietrze w Kozach jest dużo lepsze niż w Krakowie, Katowicach czy nawet w Bielsku, ale niestety jego zanieczyszczenie przekracza dopuszczalną normę. Dzieje się tak głównie w okresie grzewczym.

Póki nie ma programu wspierającego wymianę pieców na bardziej ekologiczne, pozostaje nam profilaktyka. Uświadamiajmy innych o panującym smogu, aby nie palić śmieci, które przyjdzie nam później wdychać, a na wiosnę posadźmy parę drzew, jeśli to tylko możliwe.

Ten krótki film pokazuje jak ważne jest, aby samorządy tworzyły takie programy dla swoich mieszkańców bez różnicowania na gminę wiejską czy miejską.

https://www.youtube.com/watch?v=81Gh8XjVfZ0

About The Author