Aktualności

Powstał Klub Krwiodawstwa w Kozach

Wpis / 23 kwiecień 2016

Miło mi poinformować, że powstał na terenie naszej Gminy Klub Krwiodawstwa. Obecnie jest tworzony skład członkowski do którego również się zapisałem i zachęcam wszystkich, którzy chcieliby się zaangażować w jego rozwój. Będę informował na bieżąco o akcjach na terenie naszej gminy. Poniżej kilka zdań o tym jak ważne dla społeczeństwa jest krwiodawstwo.

 

 Krew jest niezastąpionym lekiem, potrzebnym w Polsce co 15 sekund. W naszym kraju wykonuje się rocznie około 2 milionów przetoczeń krwi, co przy ilościach rzędu 80 milionów w skali światowej, stanowi prawie 4%. Nie da się jej wytworzyć syntetycznie. Krew dla ludzkiego biorcy może być wytwarzana wyłącznie przez drugiego człowieka. Na tym polega wyjątkowość akcji krwiodawstwa: dając krew - darujemy życie.

Wartość krwi najczęściej doceniamy dopiero w sytuacji, kiedy jest ona potrzebna nam lub naszym bliskim. Trudno wskazać przykład trafniej oddający pojęcie solidarności z innymi ludźmi, niż możliwość podzielenia się z nimi własną krwią.

Współczesne krwiodawstwo jest beneficjentem ogromnego postępu naukowego i technologicznego w medycynie, co wpłynęło na skuteczne wykorzystanie każdej jednostki krwi i ogromną poprawę warunków jej pobierania. Do pobrania krwi używa się dzisiaj sprzętu jednorazowego użytku, w tym igieł tak cienkich, że podczas wkłucia nie odczuwa się bólu. Procedura odbywa się w sterylnych warunkach, bez względu na to, czy znajdujemy się w Stacji Krwiodawstwa czy w specjalnym autobusie.

Sama czynność pobierania krwi trwa przeważnie kilkanaście minut, poprzedza ją jednak rejestracja, pisemne wypełnienie formularzy dotyczące stanu naszego zdrowia, badanie lekarskie i przekazanie informacji niezbędnych do tego, aby ustalić dalszą drogę, jaką później "popłynie" nasza krew. Będzie ona jeszcze wielokrotnie badana i sprawdzana pod kątem ewentualnych właściwości niepożądanych. W krwiodawstwie obowiązuje anonimowość, dlatego wyniki wszystkich wykonywanych badań i dane osobowe podlegają pełnej ochronie.

Oddając 450 ml krwi pełnej tracimy około 4,5 tysiąca kalorii. Dawca nie może oddawać krwi na czczo, najlepiej spożyć lekko strawne i nisko tłuszczowy posiłek. Na dzień przed donacją należy stanowczo unikać alkoholu i tłustego pożywienia.

Honorowi Dawny Krwi otrzymują po donacji ekwiwalent kaloryczny (najczęściej są to tabliczki czekolady), dzień wolny od pracy lub zajęć lekcyjnych w dniu oddania oraz legitymację Honorowego Krwiodawcy (lub kolejny wpis do już posiadanej). Można otrzymać bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych takich jak: grupa krwi, morfologia, test kiłowy na obecność antygenu Hbs, DNA - HBV, przeciwciał HCV, RNA HCV, przeciwciał anty HIV, RNA HIV.

Najważniejsza jest jednak satysfakcja z faktu, że mogliśmy uratować czyjeś zdrowie i życie, ponieważ ofiarowaliśmy komuś jeden z naszych najcenniejszych darów.

 

About The Author