Aktualności

Nowe przepisy dot. wycinania drzew

Wpis / 12 grudzień 2016

Od nowego roku wycięcie drzewa na własnej działce nie będzie wymagało zezwolenia. Tak zakłada nowy projekt ustawy o ochronie przyrody.

Osobiście jestem zwolennikiem uświadamiania aniżeli zakazywania rzeczy nie mających wpływu na życie i bezpieczeństwo osób trzecich, dlatego uważam, że to dobra zmiana prawa. Abstrahując od możliwości zarządzania zielenią na własnej nieruchomości, dotychczasowe restrykcyjne przepisy uzyskiwały odwrotny skutek do zamierzonego celu. Ludzie wiedząc, że wycięcie drzewa wiąże się z pozwoleniami, a czasem nawet i opłatami, nie sadzili ich, aby uniknąć tego rodzajów problemów. Zwolennicy zakazu wycinania drzew na własną rękę uważają, że chroni je to przed bezpodstawnym wycięciem. Fakty są jednak takie, że urzędnicy nie robią problemów z wydaniem stosownego pozwolenia. Obecne przepisy ukierunkowane są na dodatkową biurokrację i horrendalne kary finansowe za wycięcie drzewa bez pieczątki wójta.

Pamiętajmy jednak, że drzewa są nieodłącznym elementem naszego życia. Biorą udział w produkcji tlenu, oczyszczają powietrze z toksyn, a także polepszają estetykę miejsca. Warto je sadzić przyczyniając się do polepszania środowiska.

Korzystajmy z możliwości wspólnej koegzystencji, tak jak Jan Kochanowski pisze w słynnej fraszce "Na lipę".

https://www.youtube.com/watch?v=q7GxExEfOVA

About The Author