Aktualności

Dyskont, dobrodziejstwo czy krzywda dla gminy?

Wpis / 22 marzec 2017

Warto poruszyć ten temat ze względu na rozpoczętą jakiś czas temu budowę Biedronki w Kozach. Ma to oczywiście swoje wady i zalety. Część z nas powie, że w końcu będziemy mieli długo oczekiwaną sieć sklepów w Kozach, która jest już niemal w każdej większej miejscowości. Dla budżetu to zastrzyk dodatkowej gotówki z wielkopowierzchniowego obiektu. Są jednak jeszcze inne aspekty.

Bez wątpienia ucierpią na tym nasi lokalni przedsiębiorcy, którzy od lat, a nawet i pokoleń prowadzą swoje sklepy. I nie będą to tylko pośrednicy, ale i producenci, np. piekarnie. Biedronka jako gigantyczna sieć sklepów, produkuje dużą część własnego asortymentu lub ma swoich konkretnych dostawców na wyłączność. Dzięki temu może pozwolić sobie na narzucenie dużo niższych cen za te same lub bardzo podobne produkty. Co oczywiście jest niewątpliwą zaletą dla nas mieszkańców jako konsumentów. A jak z jakością takich produktów? Coraz częściej słyszy się o tym, że duże sieci sklepów spożywczych wysyłają do krajów środkowej i wschodniej europy produkty gorszej jakości. Czy tak jest również w przypadku Biedronki? Najlepiej samemu to sprawdzić czytając skład produktów na etykietkach.

Czy można blokować budowę dyskontu w gminie? Można, ale jest to trudne zadanie i nie do końca zgodne z etyką wolnego rynku. Urząd gminy nie wydaje zezwolenia na budowę, ale może prowadzić proces blokowania budowy poprzez zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego. Decyzję o zmianie planu zagospodarowania zatwierdza rada gminy.

 

About The Author