Aktualności

Energia odnawialna jako kierunek inwestycji

Wpis / 22 luty 2017

Odnawialne źródła energii to temat, który bardzo intryguje. Głównie dzieje się to za sprawą bardzo szybko rozwijającej się technologii, która stwarza coraz więcej możliwości pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł. Takie rozwiązania poza proekologicznymi zaletami, mają na celu głównie zmniejszenie kosztów za energię elektryczną.

To kwestia czasu, kiedy odnawialne źródła energii będą powszechnie stosowane. Wyznacznikiem do potrzeby wdrażania takich rozwiązań jest wskaźnik zużycia energii. Instytucje publiczne finansowane z budżetu gminy, generują duże i ciągłe zużycie energii. Ograniczenie zużycia, np. poprzez oświetlenie ledowe to połowa sukcesu. Stworzenie dodatkowego źródła energii odnawialnej jest celem, do którego powinno się dążyć.

Obecnie bardzo rozpowszechniona jest fotowoltaika, którą często stosuje się przy budowie nowych domów. W przypadku instytucji publicznych, zdarza się, że montowana jest ona podczas termomodernizacji budynku. Problem pojawia się, gdy budynek widnieje w ewidencji zabytków. Wtedy można rozważyć pompę ciepła lub turbinę wiatrową.

Pomysłów na pewno jest mnóstwo, ale dla przykładu weźmy wodę. Trochę kilometrów rzek w Kozach mamy, gdyby tak udało się je jakoś zagospodarować pod kątem pozyskania energii. Zlewnia, która z roku na rok wzrasta proporcjonalnie do ilości gospodarstw domowych być może w przyszłości pozwoli na korzystanie z tego typu urządzeń.

https://www.youtube.com/watch?v=75Li8XP_gfE

 

About The Author